Soczewki kontaktowe. Jak je wybrać, ile nosić?

Soczewki kontaktowe. Jak je wybrać, ile nosić?

Coraz więcej osób, które muszą używać pomocy optycznych do korygowania wzroku, decyduje się na zakup nie okularów, a soczewek kontaktowych. Przemawia za tym swoboda użytkowania, zachowanie właściwości w praktycznie każdych okolicznościach, wygoda oraz funkcjonalność, np. lepsze widzenie peryferyjne. Też zastanawiacie się nad zakupem soczewek? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać.

Soczewki kontaktowe przepisuje specjalista

Zanim dojdzie do zakupu soczewek, konieczna jest wizyta u optometrysty lub lekarza okulisty. Ma ona na celu sprawdzenie możliwości noszenia soczewek i ich odpowiedni dobór. Jeśli chodzi o ten pierwszy punkt, to w zasadzie soczewki może nosić niemal każdy, ale czasami zdarzają się indywidualne uwarunkowania, które wykluczają je albo całkowicie, albo jakiś określonych ich rodzaj. Może mieć to związek np. z alergiami, problemami ciśnieniowymi, ciążą, chorobami oczu.

Specjalista rozpoznaje także wadę wzroku i na jej podstawie przepisuje określone soczewki. W przypadku dalekowzroczności i krótkowzroczności są to soczewki sferyczne, najpopularniejsze. Astygmatycy noszą zaś soczewki toryczne, różniące się nieco kształtem i budową i uwzględniające inny kształt rogówki, jakie występuje przy tej wadzie. Prezbiopii – osoby ze starczowzrocznością – używają soczewek multifokalnych, które zapewniają poprawne widzenie w bliży, dali i odległościach pośrednich.

Koniecznie trzeba pamiętać, że wartość korekcyjna szkieł okularowych i kontaktowych może się różnić. Jeśli więc nosicie okulary, to i tak musicie udać się na konsultację i uzyskać receptę właśnie pod soczewki kontaktowe.

Rodzaje szkieł kontaktowych

Najbardziej interesujący użytkowników podział szkieł kontaktowych uwzględnia to, jak długo można je nosić. Jednodniowe soczewki kontaktowe zakładane są rano, noszone przez do 12-15 godzin (zgodnie ze wskazaniami producenta), a następnie zdejmowane i wyrzucane. To rozwiązanie polecane przy oczach wrażliwych, niektórych alergiach, a nawet chorobach oczu. Niestety – jednocześnie najdroższe. Jednak to właśnie ten rodzaj soczewek jest sugerowany, jeśli chcemy nosić je okazjonalnie, np. zakładając jedynie na weekendowe imprezy, treningi, do aktywności sportowej, w tym również na basen. To bowiem jedyne soczewki, jakie poleca się do kontaktu z wodą.

Soczewki miesięczne są dużo tańsze w użytkowaniu. One z kolei występują w dwóch wariantach. Jako miesięczne dzienne, gdy noszone są od rana do wieczora, a następnie zdejmowane. Oraz jako miesięczne całodobowe, gdzie ich noszenie może trwać nawet kilka dni z rzędu, bez zdejmowania na czas snu.

Wybór idealnej pary soczewek

Zakładamy, że od optometrysty dostaniecie wskazówkę, czy któryś rodzaj soczewek powinniście skreślić z listy zainteresowań (np. całodobowe nie każdemu są polecane), a na któryś zwrócić szczególną uwagę. Nie oznacza to bynajmniej, że zakup będzie łatwy, bo każdy sklep z soczewkami ma w ofercie wiele modeli określonego rodzaju, pochodzących od uznanych producentów. Teoretycznie wykonane są one z dwóch materiałów – silikonu hydrożelowego albo hydrożelu – jednak każdy producent robi go trochę inaczej, w tym używając własnych, opatentowanych rozwiązań. Różnią się więc materiałem, gazo-przepuszczalnością, uwodnieniem czy tym, jak są odbierane przez oko. Dobrze jest więc na początku nabyć soczewki na sztuki, czyli tzw. testowe. Sprawdzacie, jak reagują na nie wasze oczy, czy dobrze się je nosi, czy są wygodne, a dopiero po takich testach decydujecie, czy chcecie nosić je na stałe, czy może lepiej poszukać innego producenta lub modelu o trochę innych parametrach.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Fusion Marketing Sp. z o.o.

+48 794 502 662

zamowienia@fusionpress.eu