Jadeit a nefryt - jak rozróżnić parę "braci bliźniaków"?

Jadeit a nefryt - jak rozróżnić parę "braci bliźniaków"?

Jadeit czy nefryt? Ich właściwego rozróżnienia dokonał Alexis Damour, francuski badacz, który zrobił to dopiero w XIX wieku. To właśnie od tej pory jadeit i nefryt uważane są za dwa oddzielne minerały.
 

Jadeit.. Nefryt .. Ale przecież oba są żadami!


Podczas gdy nefryt należy do amfiboli, będących krzemianami wstęgowymi, jadeit to piroksen, a więc krzemian łańcuchowy. Oba z kamieni zaliczane są do grupy żadu i często są ze sobą mylone.

Okazuje się, że zarówno jadeit jak i nefryt posiadają bardzo podobne właściwości - prócz zbliżonej budowy składają się z połączonych ze sobą kryształów. Oba kamienie powstają pod wpływem wysokiego ciśnienia krzemianami glinu, jednakże jadeit charakteryzuje się o wiele bardziej intensywną, zieloną barwą, w dodatku połysk nefrytu jest tłusty, jadeitu zaś - szklisty.

Nefryt cechuje budowa wykonana ze zrośniętych włókienek aktynolitu (czasem tremolitu), powodująca jego zwięzłość i spójność, nadająca kamieniowi wytrzymałość mocniejszą od stali. Co prawda nefryt bywa przeświecający, jednak zdecydowanie częściej pojawia się w wersji nieprzezroczystej. Raz jest jednolity i gładko zabarwiony, innym razem można odnaleźć go w odmianie plamistej, żyłkowej lub marmurkowej. Często daje optyczny efekt kociego oka.

Jadeit posiada większą twardość, gęstość i wyższy współczynnik załamania światła od nefrytu, jednak - podobnie jak ten drugi - charakteryzuje się niebywałą spoistością i zwięzłością.  Powoduje to ich wyjątkową odporność na wszelkie mechaniczne naciski. Barwa jadeitu waha się często pomiędzy cętkowaną, plamistą, mszystą lub smugową - dzieje się tak w przypadku, gdy jest nierównomierna. Kamień ten może występować z diopsydem, almandynem lub albitem.
 

Jadeit a nefryt


By odróżnić prawdziwy jadeit od nefrytu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

  1. Jadeit może być wykonany z więcej niż jednego minerału. Zrobiony z 2 składników jest rzadszy i kosztowniejszy. Większość jadeitów pochodzi z Birmy i mimo, że można odnaleźć je także w innych miejscach, ich jakość jest zdecydowanie gorsza od tych birmańskich. Nefryt występuje na wszystkich kontynentach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
  2. Ciężko zniszczyć jadeit. Jeden z najtwardszych minerałów na Ziemi - diament, posiada 10 stopni twardości w skali Mosha, jadeit zaś 7, nefryt - 6,5. Nefryt nie wytrzyma wysokiego polerowania.
  3. Silnie błyszczący połysk to zdecydowana domena jadeitu - jego półprzezroczyste kawałki są warte więcej, niż bezbarwne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Fusion Marketing Sp. z o.o.

+48 794 502 662

zamowienia@fusionpress.eu